Vybíráte dovolenou?

 Při plánování dovolené existuje pár zásadních kritérií, podle kterých dovolenou vybíráme. Mohou jimi byt cena, počet dní, které na dovolenou máme, cestovatelská nátura a také zvolený způsob dopravy na místo. Pojďme si společně shrnout nabízené možnosti. Třeba vám pomohou najít tu správnou dovolenou právě pro vás! Mohlo by vás také zajímat, jakou dovolenou si letos vybírají Češi.

Sami nebo s cestovkou?

Toto je vždy docela zásadní otázka. Lidé se často dělí na dva tábory. Na ty, co jezdí vždy soukromě, protože chtějí mít aktuálně na výběr, co budou dělat a kam se podívají. A na ty druhé, co mají zase svoji oblíbenou cestovní kancelář, na jejíž služby nedají dopustit. Ano, samozřejmě existují i ti, kteří se občas přidají k jednomu nebo druhému táboru. Kam patříte vy? 

My máme nejraději svoji svobodu a také možnost volby. Pro cestování proto volíme častěji vlastní plány. Na druhou stranu se ale občas hodí nějaký ten last minute, který nabídne lákavou cenu zájezdu takzvaně za 5 minut dvanáct.

Volba dopravce

Po silnici

Výhodou vlastního auta je komfort, na který jsme zvyklí při běžné dopravě například do práce nebo na nákupy. Nevýhodou cestování autem je oproti letadlu delší doba cestování a také nutnost věnovat se řízení. Za riziko považujeme i možnost defektu na automobilu nebo autonehodu.

Vzduchem

Za nás proto celkem jasně vítězí cesta letadlem. Nakonec, i na letiště se můžete dostat vlastním autem, kde je možnost parkování – terminál 2 i terminál 1 na pražském letišti, odkud se nejvíce létá,   jsou totiž skvěle dostupné právě z parkoviště. Dejte ale pozor na fakt, že někteří lidé se prostě do letadla obávají nastoupit. Volbu letecké dopravy tedy samozřejmě prodiskutujte se všemi členy výpravy. 

Po kolejích

Další možností je cestovat vlakem. Můžete si zde v klidu odpočinout, přečíst si oblíbenou knihu, najíst se a napít v jídelním voze a v případě cestování přes noc v lůžkovém voze také přespat a výrazně si tak pocitově zkrátit cestu. Tuto variantu doporučujeme rodinám s dětmi, které se  zatím bojí létat.  

Koupání nebo památky?

Co máte raději? Že oboje? To naštěstí většinou nebývá problém. Ať už se vydáte kamkoliv, minimálně po cestě nějaké památky budou. Stačí si zvolit preference a naplánovat trasu. Nám nejlépe vyhovuje kombinace obojího. Den strávit na pláži a jiný den zase cestovat za poznáním nebo starou historií. To totiž zvládnou například i děti. Stačí je uplatit zmrzlinou a máte dveře od památek otevřené.

Jaké to tam bude?

Za velkou výhodu v dnešní době považujeme internet. Ten vám nabízí neuvěřitelné množství různého typu ubytování:

  • hotely
  • kempy
  • soukromé apartmány
  • mobilheimy
  • hostely
  • netradiční ubytování

Při výběru ubytování doporučujeme vybírat místa, kde můžete svoji rezervaci zrušit zdarma co nejpozději. Ceny ubytování totiž nejsou zrovna nejnižší a v případě, že byste nakonec nemohli odjet, by vás finanční ztráta za předem zaplacený nocleh jistě velmi mrzela.

Co se týče vzhledu moře, typu pláže a celkové atmosféry, doporučujeme shlédnout pár videí z místa, o kterém uvažujete pro svoji dovolenou. A pokud chcete vidět ještě víc, stačí si přes internetové mapy prostě „osobně“ projít místa, která chcete vidět, než se rozhodnete. Například zde uvidíte, jestli jsou pláže z kamenů nebo z písku, projít se můžete virtuálně i po okolí. V mapách také najdete označené například restaurace nebo místní supermarkety.

Léto se blíží a výběr dovolené nebo rodinné relaxace se konkrétně dotýká velké části z nás. Jak tuto otázku řešíte u vás doma? Jednáte spontánně, nebo naopak dovolenou plánujete dlouhé týdny a měsíce? Jezdíte na oblíbená místa, nebo naopak objevujete pokaždé úplně novou zemi? Prozraďte, jací jste cestovatelé!

Miloš Phan