Byty v Praze – O ceně rozhodují i náklady na provoz

Poptávka po bytech v Praze

Byty v Praze ― Ceny astronomicky vysoké

Byt pro rodinu v novostavbě lze pod 5 milionů korun pořídit jen výjimečně. V tomto článku zaznívá prognóza developerů, že se růst cen nových bytů jen tak nezastaví. A pozadu nezůstává ani starší zástavba. Třípokojový byt na některém z pražských sídlišť zpravidla nelze pořídit za méně než 3 miliony korun. Výraznou nevýhodou panelové výstavby z 60. až 80. let však stále zůstávají vysoké příspěvky do fondu oprav.

Nové bydlení v Praze ― Převažuje průměr

Na pražském trhu je množství novostaveb, které bychom mohli označit jako “nízkonákladové“. Nevynikají zvláštním designem ani užitnými vlastnostmi, což potvrzují stížnosti jejich majitelů na hluk a výskyt plísní.

I v kategorii levnějších novostaveb můžeme nalézt kvalitní projekty, avšak v méně atraktivních lokalitách. Opatrnost je na místě v případě, že cenu novostavby snižují použité materiály. Ty ovlivňují hlavně spotřebu energie a kvalitu vnitřního prostředí. Levná novostavba, i když se její konečná cena může vyšplhat na několik milionů korun (zde se uvádí, že pražské novostavby jsou ve středoevropském regionu jedny z nejdražších) ztrácí na svém lesku, je-li drahý její provoz.

Trend budoucnosti ― Úsporné bytové domy

Nová výstavba u našich západních sousedů již plně spadá do kategorie úsporných a pasivních budov. Také starší stavby v Německu procházejí citlivými rekonstrukcemi, které výrazně sníží spotřebu energie, jež mnohdy pochází i z obnovitelných zdrojů. Cílem je, aby se budovy staly co nejvíce soběstačnými.

Co je to nízkoenergetická stavba?

Domy, které mají za cíl ušetřit svým obyvatelům co nejvíce energie, se vyznačují kompaktním tvarem, kvalitními okny s trojskly a zabudováním systému nuceného větrání s rekuperací tepla.

Úskalí centrálního vytápění

U bytu v bytovém komplexu jsou jeho majitelé ve většině případů odkázaní na centrální vytápění. Proto by na prvním místě každého měla zajímat energetická náročnost vybraného projektu. Bohužel, v případě nové bytové výstavby jsou v našich podmínkách jen zřídka k vidění instalace alternativních zdrojů tepla: tepelných čerpadel nebo plynových kotelen.

Rekuperaci nařídí zákon

Od příštího roku se zpřísňují požadavky na energetickou náročnost a kvalitu vnitřního prostředí u nově postavených bytových domů. Byty budou muset být povinně vybaveny rekuperací. Developeři varují, že novostavby kvůli státem nařízeným pravidlům mohou zdražit až o desítky procent.

Domy plné energie

Nové bytové domy by měly být úspornější o 20 % díky jejich příznivější orientaci a zvýšení tloušťky izolace zdí. Odborníci argumentují, že kvalitně postavený dům v nízkoenergetickém standardu nemusí být dražší, pokud je k parametrům přihlédnuto již od počátku stavby. Samozřejmě, že je nutné počítat se zvýšenými náklady na údržbu rekuperačních systémů.

Řešení existuje i pro starší byty

Většina starších bytů sice v minulosti prošla rekonstrukcemi, ale ty spočívaly převážně v opláštění budov polystyrenem a výměně dřevěných oken za plastová. Revitalizace tak nezabránily koncentraci vlhkosti a růstu plísní. Podle našich i zahraničních studií však lze modernizovat i panelové domy tak, aby náklady na topení klesly o polovinu. Vždy totiž platí, že levná rekonstrukce se ve výsledku prodraží.

Miloš Phan