Otázka, jak přivádět vodu přímo do kuchyně a jak ji efektivně zase vypouštět ven, trápila lidstvo celá staletí. Antické národy to uměly, ale později se na jejich pokrokovost zapomnělo. Kohoutky a dřezy se objevily až v 19. století. Ovšem teprve před sto lety se jim dostalo formy, v jaké je známe dnes. Nejčastěji byly kovové (obvykle nerezové) nebo keramické. V posledních letech se však na trhu čím dál více prosazuje jiný materiál – granit. Co pro vás granitový dřez znamená a jak k němu přistupovat? Na to se pokusíme v následujících řádcích odpovědět.
Naprosto zásadním je pro takový dřez jeho složení. Granit, který bychom mohli zjednodušené označit za směs žuly a akrylátů, totiž nemá pevně danou strukturu ani poměr složek. Ten u jednotlivých výrobců kolísá a tak se na trhu můžete setkat s typy, jako je Fragranit, Cristalit nebo Algranit. V zásadě jsou ale všechny tyto patentované materiály stejné. Základní složkou je směs křemičitých písků a drcené žuly (podíl v granitu se pohybuje od 60 do 85 %, přičemž platí, že čím více, tím lépe). To všechno je pak spojeno do soudržného tvaru akryláty nebo pryskyřicemi, zbytek tvoří barviva. Taková směs pak dává základ praktickým vlastnostem těchto dřezů, jejich výhodám, ale i nevýhodám.
Granit vyniká především vysokou odolností. Nepoškodí jej mechanický náraz ani působení chemie. Na rozdíl od nerezu, křemičité písky jsou téměř dokonale chemicky inertní. Problémem není ani vysoká teplota, takový dřez odolá krátkodobému působení i 280 °C. To jsou zásadní vlastnosti kuchyňského vybavení. Granit k tomu všemu dostal do vínku i zajímavý design a neotřelé barvy. Pokud si ale dřez z takového materiálu pořídíte, pak byste se měli při čištění vyvarovat používání drátěnky. Ta může zrnitý povrch narušit a postupně ho poškozovat. Stejně tak byste měli při mytí nádobí dávat pozor, aby ve dřezu nevznikly rýhy. Mohli byste se dostat až k neprobarvené vrstvě, což by působilo nevzhledně. Pokud se ale těmto slabinám přizpůsobíte, pak vám bude granitový dřez dobře sloužit.