Autozastavárny a jejich služby si na nedostatek klientů obvykle nestěžují, důvodem je jejich flexibilita

Většina z vás se asi alespoň jednou za život dostala do situace, kdy si musela půjčit. Výkup aut za hotové, ač jsou mnohými považovány za tu úplně nejkrajnější možnost, jsou v posledních letech velmi oblíbené – zvláště pak v případě, když potřebujete finance okamžitě, nebo vám běžně dostupné subjekty už půjčit nechtějí. A nejen v Česku. Dokládá to například TENTO článek. V médiích často slýcháme, že se ona pověstná dluhová spirála občas roztočí rychleji, než chceme.

Pak jsou právě autozastavárny velmi oblíbenou možností, ke které se nejeden člověk uchyluje. Z nejrůznějších reportů můžeme vyčíst, že zastavárny obecně často praskají ve švech. Co stojí za oblíbeností této formy půjčky?

Autozastavárny neboli půjčky se zástavou auta, vynikají také rychlostí

Jedním z důvodů, proč se tato forma půjčky těší velké oblibě, je nepochybně její flexibilita. Jak už bylo zmíněno výše, k zástavě věcí se nejednou uchýlí právě ti, kterým už jinde půjčit nechtějí. Zastavárny totiž nekontrolují registry ani bonitu klienta. Zkrátka přinesete věci, dostanete zaplaceno a po čase buďto vykoupíte, nebo necháte být. Celý proces navíc většinou nezabere více než pár desítek minut.

Vypadá to jednoduše, ale není radno si zahrávat

Ve zkratce tomu tak opravdu je, ale i tak si musíte dát na pár věcí pozor. Ať už jdete do zastavárny, která je mezi lidmi možná známější, nebo využijete služeb právě zástavy auta, je třeba mít na paměti možné důsledky toho, když nebudete schopní splácet. Exekuce si na vás sice nepřijde, ale ztráta majetku není nikdy příjemnou zprávou.

V následujících bodech proto najdete stručný souhrn toho, na co si dát pozor, a co by vám následně v případě podcenění mohlo způsobit řadu nepříjemností.

Úroky
Pojem adekvátní úroky je v tomhle směru dost obecný a podmínky zástavy se liší v závislosti na tom, čí služby si vyberete. Obecně ale platí, že by úročení (tedy částka, kterou zaplatíte za zprostředkování financí a pak taky v případě, kdy budete chtít zástavu prodloužit) nemělo překročit únosnou mez. Ta je jistě pro každého trochu jinde, a tak si jen sdělme, že obvyklá sazba se pohybuje kolem 10 procent ze stanovené tržní ceny vozidla.

Tržní cena vozidla
Tržní cena vozidla je ostatně dalším aspektem, který se nevyplatí podcenit. Aktuální tržní cena vozidla se obvykle stanovuje během prohlídky (kontroluje se motor, karoserie, podvozek, autodíly a celkový stav auta), kterou si se zastavárnou domluvíte. Z této sumy vám pak může být půjčeno až 80 procent. I tady ale platí, že by měla být adekvátní. Pokud tedy cítíte, že je nacenění vašeho vozidla hluboko pod únosnou mezí, běžte raději o dům dál.

Nenechte se do ničeho tlačit
Pamatujte na to, že s oblibou autozastaváren v Česku roste jejich provozovatelům také konkurence. A to je dobrá zpráva pro vás. Rozhodně totiž máte z čeho vybírat. Proto, pokud vás provozovatel bude do něčeho tlačit, nenechte se. A to ani v případě, kdy finance potřebujete opravdu nutně. Na trhu je autozastaváren spousta, většina z nich nemá problém dohodnout flexibilní délku zástavy ani způsob splácení. Proto, vybírejte s rozvahou.

Co vzít s sebou?
Je také velmi důležité vědět, jaké dokumenty potřebujete při uzavírání smlouvy o zástavě s sebou. Většinou to bývá především občanský průkaz a doklady od vozidla. Zastavárny totiž mají povinnost prověřit, jestli není věc kradená – více o tomto tématu třeba TADY. Pamatujte na to, že mnohdy potřebujete dané dokumenty úředně ověřit. Často to bývají položky v řádu desetikorun, ale i tak by vás někdy, a zvláště v tíživé situaci, mohly překvapit. Předem se informujte na všechny náležitosti, které máte připravit, ať zástavě vašeho vozu nestojí nic v cestě

Miloš Phan