Granitové dřezy

Dobrý den, dnes se spolu podíváme na granitové dřezy – jak se poznají kvalitní a nekvalitní granitové dřezy, co už není granitový dřez a jaké výhody mají granitové dřezy.

Různé typy granitových dřezů

Granitový dřez je dřez bez povrchové úpravy – zásadní vliv má použité pojivo, kamenivo a technologie zpracování. Existují 2 druhy granitových dřezů ty levné – méně kvalitní a ty drahé – kvalitní. Mezi nejrozšířenější, levnější a méně kvalitní typy granitových dřezů patří ty, které jsou polymethylakrylátovými. U těchto dřezů je kamenivo obarveno a spojeno pryskyřicí, tato směs je následně nalita do připravených forem. Povrch těchto dřezů je tvořen tedy pryskyřicí a kamenivem. Druhý typ granitových dřezů jsou ty drahé – kvalitní. Tyto kvalitní dřezy se vyrábějí ze speciálních křemenných písků se zaoblenou hranou, které jsou vmíchány v přesném poměru podle zrnitosti a vytváří tak povrch, který má minimum pojiva. Povrch je tedy hladší, odolnější a lépe udržovatelný.

Jak odlišit granitové dřezy od dřezů SMC

SMC dřezy jsou někdy zařazovány do granitových dřezů, není však tomu tak. Jedná se o novou generaci plastových dřezů z termosetického plastu s delšími vlákny, které ale oproti granitovým dřezům mají horší odolnost. SMC dřezy by měly patřit do samostatné kategorie ne však do kategorie granitových dřezů.

Granitové dřezy

Granitové dřezy splňují požadavky moderní domácnosti. Plní nejen designové požadavky, ale jsou také účelné. Dobře se udržují a zachovávají vzhled, vypadají stále jako nové. Oproti nerezovým dřezům je nemusíte stále udržovat. Granitové dřezy mají řadu podob a můžete si tedy vybrat, co potřebujete Vy. Většinou jsou tyto varianty: jednodřezy, kulaté dřezy, dřezy s odkapem, rohové dřezy, dřezy s vaničkou, dřezy s vaničkou a odkapem, dvojdřezy, dvojdřezy s odkapem, dřezy pro spodní montáž. Granitové dřezy si můžete objednat v různém barevném provedení od černé, bílé až po pískovou, jsou vysoce odolné proti stárnutí, nárazu, vysoké teplotě či chemickému poškození. Výhodou granitových dřezů je možnost zkombinovat je s granitovými kuchyňskými bateriemi a získat tak dokonalý vzhled z kuchyňské linky.

Výhody granitových dřezů:

  • Zdravotní nezávadnost – na povrchu dřezu neulpívají žádné chemické látky, barviva či nečistoty je proto zdravotně nezávadný
  • Stálobarevnost – granitové dřezy vynikají dlouhou stálostí barev, téměř po celou dobu životnosti
  • Chemická odolnost – jak bylo řečeno, granitové dřezy jsou odolné téměř vůči všem chemikáliím
  • Tvrdost materiálu – granitové dřezy vynikají jako homogenní materiál nelze je tedy poškodit v podobě rýh či šrámů od nožů
  • Tepelná odolnost – odolnost až vůči teplotám – 250 stupňů Celsia
Miloš Phan