Pánské košile a vše o nich

Košile je v dnešní době poměrně elegantní módní pánský doplněk, který mimo jiné vyjadřuje, že muž chce být vnímán více slavnostně, než v obyčejném tričku nebo jiném topu. V minulosti se košile využívaly pouze při zvláštních společenských událostech. Dnes tomu tak již není. Košile se stále nosí do společnosti na bály, plesy, výstavy a podobně, ale i do zaměstnání, nebo na jiné kulturní akce. Košile jsou součástí pracovních oděvů a jsou žádané pro svou stylovost, a to i k jiným účelům. Košile jsou noční můrou žen, co se žehlení týče. Naštěstí se dnes dá bez problému sehnat i takový druh košilí, který se nemusí žehlit. Jde o košile vyrobené ze speciální látky, kterou není potřeba po vyprání a usušení žehlit, a přesto oděv nevypadá pomačkaně. Snížení mačkavosti bývá dosaženo nejen speciální povrchovou úpravou materiálu, ale také vložením pevných pásek do problematických švů, díky kterým zůstávají košile po vyprání a usušení téměř rovné a hladké. Další fáze, při které se nežehlícím košilím „kóduje do paměti“ nemačkavost a schopnost materiálu vrátit se po vyprání a usušení do původního tvaru, je úprava ve speciální peci. Posledním článkem pro zdokonalení kvality je aplikace změkčujících komponentů do materiálu.

Pánské košile – co vlastně nosíme

V dnešní době jsou pánské košile, tak moc rozšířené, že se ne každý shodne na tom, co vlastně košile je. Pod pojmem „košile“ mohou různí lidé chápat různé další části oděvu, pro lepší orientaci, budou i tyto možnosti níže vysvětleny.

Pod košilí tedy můžeme chápat:

  1. tričko nebo triko – košile, která nemá límec, nebo knoflíky, obvykle s krátkými rukávy. Toto označení je poměrně chybné, ačkoliv ho hodně lidí používá. Tričko by se za košili považovat nemělo, neboť na něm nenajdete většinou ani jeden knoflík, natož pak po celé délce přední strany.
  2. polo košile či polo tričko pánské – zavírání do V s límcem, zavírání většinou na 3 knoflíky nebo zip, krátké nebo dlouhé rukávy.
  3. tunika – jednoduchá košile, složená pouze z předního a zadního dílu
  4. švédská košile – košile se zjednodušeným zapínáním na dva knoflíky po stranách krku.

Vedle toho existují košile společenské, sportovní, pro každodenní nošení, zateplené na lyžování, s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem, bez rukávu atd. Bavit se můžeme například i o košilích nočních, ale ty většinou u mužů hledat nebudeme. Ačkoliv pánské noční košile se poslední dobou do módy opravdu dostávají a stávají se poměrně oblíbenými.

Košile bývají také součástí sportovních úborů, nebo v některých případech úbor rozhodčích.

Košile se používají i jako odměna na různých pozicích ve firmách a společnostech. Fungují jako nosiče reklamy.

Pánské košile, k čemu je nosit

Pánské košile se hodí téměř ke všemu. Jedná se o takový kus oděvu, kterým neurazíte. Panské košile skvěle sedí k džínsům, či kraťasům, ale samozřejmě se nosí také ke společenskému obleku, na smuteční události, na ples či do divadla. Košile jsou díky své povaze nositelné v zimě i v létě. Dobře šitá a kvalitní košile je dělaná, tak by vsunula do popředí mužovi vlastnosti v případě, že je muž sportovnější postavy. Košile bývají šity z pohodlných a pružných materiálů, aby neomezovaly v pohybu a nepůsobily nevhodně na kůži. Na trhu existuje celá řada košil. Každý lepší výrobce a distributor oblečení, košili ve svém sortimentu má, protože si uvědomuje její oblíbenost. Košile je určená všem bez rozdílu věku. Je slušivá a můžeme ji vidět i u nejmenších dětí až po nejstarší generace. Košile je historicky starší než tričko a možná i z těchto důvodů je v módě více využívána a má více variant, ve kterých se může nosit. Již první vladaři, piráti a vysocí státní úředníci v našich dějinách jsou zobrazování v košilích, to je důkazem, že košile je hojně využívána po staletí a ještě další dlouhá staletí využívána bude.

Miloš Phan