Jak jistě víte z historie, princip vodovodu znal a aktivně používal již antický člověk. Po pádu Říma však tato technika na více než tisíc let vymizela a znovu se dostala ke slovu až v moderní době, asi před dvěma sty lety. Dalších více než sto let ale trvalo, než člověk přestal používat složitě ovladatelné kohoutky a přešel k mnohem jednodušším pákovým bateriím. Doba však jde ještě dál a tak ty nejmodernější modely používají pokročilé a chytré technologie, aby se od svých předchůdců odlišily a překonaly je. Jejich celkový výčet by ale stál nejméně za samostatnou brožuru, podívejme se tedy alespoň na ty nejčastější.
Možná byste si řekli, že na tak jednoduchém vynálezu, jako je vodovodní baterie, není co zlepšovat. Omyl, prostoru pro technologie je spousta a většina z nich vám práci v kuchyni může značně usnadnit. Tím nejjednodušším způsobem, jak toho docílit, je dát dřezové baterii možnost sklápění nebo vysunutí hadice se sprchou. Zvyšujete tím svůj dosah. V obchodě vás ale mohou překvapit i dřezové baterie s bojlerem, které umožňují ohřev vody. Místo, abyste v zimě ztráceli čas vařením vody, třeba na čaj, napustíte si ji do hrnku rovnou horkou. V létě by zase mohla být příjemným zpestřením možnost napustit si perlivou vodu a udělat si tak ze sirupu osvěžující limonádu.
Doposud jsme se bavili o vychytávkách, které jsou veskrze praktické a užitečné. Někdy však výrobci do baterií zabudují i technologie, které jsou na hraně využitelnosti. Třeba LED osvětlení nad proudem vody. Že vám z kohoutku teče svítící voda (která mění barvu v závislosti na teplotě) je sice efektní, ale na fungování to nemá nejmenší vliv. Obdobné je to třeba s bezdotykovým senzorovým ovládáním nebo technologií EasyTouch. Obojí se vyplatí, máte-li při vaření špinavé ruce. Při ovládání baterie se nic neumaže. Avšak často se vám stane, že o senzor jen omylem zavadíte a vodu pustíte zbytečně. Ale i přesto dá říct, že dřezové baterie udělaly za poslední léta značný pokrok a přináší víc, než jen možnost regulace průtoku vody.