Oko – do duše okno?

Ano, opravdu se říká, že způsob, jakým se díváte, a celkový výraz, jakým váš obličej působí, prozrazuje hodně o vašem rozpoložení a charakteru. Můžete se ovšem dívat sebevlídněji a sebeoduševněleji, avšak pokud vaše oči “krášlí” povislá oční víčka a váčky z přebytečné kůže, svalů a tuku, dojem, který na okolí uděláte, bude spíše rozpačitý. Nejenže vás takový stav očního okolí udělá staršími a méně sympatickými, ale přímo zhoršuje váš zrak, respektive výrazně ztěžuje boční vidění. Bohužel bez víček by to také nešlo. Co s tím? Zakrýt líčidly se to nedá a brýle jsou podobně bezmocné. Pomáhá operace.

 

Není víčko jako víčko

Blefaroplastika neboli operace očních víček je zákrok, který odstraní zmíněné problémy se zrakem a vaše oči budou mladší, svěžejší a ostražitější, což samozřejmě při komunikaci bude nemalým přínosem. Lidé s přímým pohledem jsou důvěryhodnější, snadněji si získávají přátele i respekt. Je až s podivem, co udělá s tváří, zbaví-li se několika málo desítek gramů kůže nebo tuku. Při rozhodování, zda do operace jít, je třeba rozlišovat, o jaké z obou víček jde. Zatímco pokleslá horní víčka jsou příčinou problémů s viděním a horším otvíráním očí, dolní bývají operována výhradně z estetických, kosmetických důvodů. Aby byl zajištěn stoprocentně kvalitní výsledek, je zákrok často spojen s dalšími omlazovacími procedurami. Co se financování týče, odstranění přebytečných horních víček může pojišťovna v některých případech proplácet; na dolní si musí klient našetřit sám. Pravdou ovšem je, že ačkoliv se v obou případech při zákroku operuje malá část na těle, nejde o úplnou banalitu.

 

Malým řezem k velké změně

Chirurgické upravení víček zahrnuje jistá rizika (jako ostatně každá operace). Mezi nejzásadnější patří krvácení a infekce, znatelné jizvy a dočasné rozmazané vidění nebo dokonce statisticky bezvýznamná, ale existující dočasná ztráta zraku. Daleko více ale děsí pacienty po operaci očních víček rekonvalescence a jistý diskomfort. Musí se připravit na slzení očí, citlivost na světlo, dvojité vidění, opuchlá, necitlivá víčka, otoky a modřiny podobné černým očím a pochopitelně bolest. Nepohodlí se dá mírnit ledovými obklady na oči po dobu 10 minut každou hodinu v noci po operaci a. čtyřikrát až pětkrát během dalších dní. Pomáhá také čištění víček a používání předepsaných očních kapek nebo mastí. Tmavě zabarvené sluneční brýle jsou nutnou podmínkou stejně jako spánek s vyvýšenou hlavou.

 

Po dobu jednoho týdne je minimálně třeba se vystříhat:

  • namáhavých aktivit, zvedání těžkých břemen
  • sportování, jako aerobik, běhání nebo plavání
  • kouření
  • mnutí očí
  • nošení kontaktních čoček

 

Svého lékaře navštívíte po zákroku nejméně ještě jednou – když si půjdete nechat vytáhnout stehy.

 

Náročné období “po” zrušil laser

 

Příjemnou pohodovou variantou určenou převážně pro úpravu spodní části očí /tedy dolních víček) představuje ošetření laserem. Úplně nejlepší na něm je, že vlastně nejde o řez, takže není nutné žádné šití a odpadá také starost s viditelnými jizvami. Laser pokožku kolem očí zpevní a vyhladí a vše je hotovo za cca 30 minut. Lékařští specialisté jsou zvyklí pracovat ambulantně, ale je možná i celková narkóza, zvlášť když se zároveň něco dělá i s horními víčky nebo se kombinuje nějaká jiná omlazovací procedura. Ve srovnání s chirurgickou eventualitou odpadá zejména krvácivost a bolestivost, benefitem je rychlejší hojení. Zvýšená opatrnost v podobě omezení fyzické zátěže a namáhání zraku, spaní s vyvýšenou hlavou a zhruba týdenní pracovní neschopnost jdou zde však také na místě.

Jak se staráte o svoje oči? Trápí vás slzení očí při rýmě nebo alergii? Považujete oční operace za bezpečné?

Miloš Phan